8. دى 1395 - 20:19   |   کد مطلب: 12188
شهد شفا: اختلال بیش فعالی، یک بیماری عصبی رفتاری است که به صورت فعالیت بیش از حد و ناگهانی و یا بی‌توجهی یا نداشتن تمرکز است.

‍یادداشت شهد شفا: اختلال بیش فعالی، یک بیماری عصبی رفتاری است که به صورت فعالیت بیش از حد و ناگهانی و یا بی‌توجهی یا نداشتن تمرکز است.

 

برخي از کودکان با اختلال بیش فعالی،  به صورت واضح فعالیت زیادی دارند، برخی هم توانایی تمرکز ندارند اما بیشتر آنها هر دو مشکل را با هم دارند.

 

 يك نوع از نقص توجه در عدم توانايي توجه مداوم و مستمر به يك موضوع است، آنان تنها چند دقيقه مي‌توانند در يك‌جا نشسته و تكاليف‌شان را انجام دهند و پس از چند دقيقه، باز بي‌توجه به فرياد و تهديد‌ها، شروع به بازيگوشي مي‌كنند و تلاش براي نشاندن‌ آنها براي انجام تكاليف به جايي ختم نمي‌شود و باز بعد از چند دقيقه، بي‌توجهي قابل مشاهده است.

 

 نوع ديگري از نقص توجه را مي‌توان تحت عنوان عدم توانايي تغيير توجه مطرح کرد، كودكان مبتلا به نقص در تغيير توجه، توانايي انتقال توجه از موضوعي به موضوع ديگر را ندارند، اين كودكان نمي‌توانند همزمان به چند موضوع توجه كنند.

 

كودك معمولي مي‌تواند همزمان هم بازي كند، هم حواسش به تلويزيون باشد تا با شروع شدن كارتون بپرد پاي تلويزيون و هم اینکه گوشه‌ چشمي مراقب باشد تا پدرش بدون او از خانه خارج نشود و كسي هم دست به خوراكي‌هايش نزند، درحالي‌كه كودكان داراي نقص در توجه انشعاب‌يافته نمي‌توانند به بيش از يك موضوع توجه كنند.

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا