3. اسفند 1395 - 14:15   |   کد مطلب: 12443
کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه؛
90 درصد از حوادث ترافیکی قابل پیشگیری است
کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: بیشترین کشته های حوادث ترافیکی ایران، آقایان هستند که 4 برابر خانم ها قربانی می دهند

مهندس بیات، کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار شهد شفا در مورد حوادث ترافیکی ضمن گرامیداشت هفته سلامت مردان، بیان کرد: سالیانه یک میلیون و 200 هزار نفر در جهان در اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست می دهند و حدود 30 تا 50 میلیون نفر هم به همین دلیل، مصدوم و معلول می شوند.

 

سالیانه حدود 5 هزار نفر ایرانی در اثر حوادث ترافیکی قطع نخاع می شوند

 

وی با اشاره به اینکه بیشترین کشته های حوادث ترافیکی ایران، آقایان هستند که 4 برابر خانم ها، قربانی می دهند، افزود: حدود 16 الی 17 هزار نفر سالیانه در کشور ایران به علت حوادث ترافیکی کشته می شوند و در سال حدود 300 تا 400 هزار نفر هم به همین علت، مجروح و مصدوم می شوند که متاسفانه از این تعداد، حدود 5 هزار نفر در اثر حوادث ترافیکی قطع نخاع می شوند.

 

اقشار آسیب پذیر، عابرها و موتورسوارها، دچار بیشترین آسیب در حوادث ترافیکی می شوند

 

مهندس بیات با بیان اینکه اقشار آسیب پذیر، عابرها و موتورسوارها، دچار بیشترین آسیب در حوادث ترافیکی می شوند، خاطر نشان کرد: موتورسوارها با توجه به اینکه حفاظ ایمنی ندارند، حدود 40 برابر بیشتر در حوادث ترافیکی آسیب می بینند و کشته می شوند.

 

کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تصریح کرد: از نظر سال های از دست رفته عمر در کشور به علت حوادث ترافیکی، سالی 2 میلیون سال از دست رفته عمر داریم و بیشترین کشته ها در گروه سنی 15 تا 40 سال هستند.

 

وی با بیان این مطلب که میانگین سنی فوت از حوادث ترافیکی، 36  سال برآورد شده است در حالیکه امید به زندگی در کشور ما، حدود 75 تا 76 سال است، افزود: خسارت های ناشی از حوادث ترافیکی با برآورد دیه کشته ها و مصدومین، سالیانه حدود 60 میلیارد دلار در کشور برآورد شده است که  رقمی برابر با کل درآمد نفتی مملکت است.
 

مهندس بیات، آسیب های روحی و روانی حوادث ترافیکی را غیرقابل محاسبه دانست و خاطر نشان کرد: سالیانه 10 هزار نفر در کشور، همسرانشان را از دست می دهند و 5 هزار کودک نیز والدین خود را از دست می دهند و بی سرپرست می شوند.

 

وی ادامه داد: ناهنجاری های اجتماعی، مشکلات اجتماعی، هزینه های غیرمستقیم مانند درگیر شدن پلیس، اشغال تخت های بیمارستانی، درگیر شدن دادگستری ها و زندانی شدن کسانی که تصادف می کنند، خسارات بسیار فراوانی بار می آورند که قابل محاسبه نیستند.
 

90 درصد از حوادث ترافیکی قابل پیشگیری است

 

کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، بروز حوادث ترافیکی را قابل  پیشگیری دانست و اظهار داشت: ما اگر مداخله کنیم، آموزش بدهیم و ساختارها، جاده هاو ماشین های خوبی هم داشته باشیم، تا 90 درصد از بروز حوادث ترافیکی، پیشگیری می کنیم.

 

مهندس بیات توصیه کرد: با توجه به نزدیک شدن ایام نوروز و افزایش تردد و سفرهای نوروزی، حتما رانندگان و خانواده های محترم، موارد ایمنی را در جاده ها رعایت کنند و حین رانندگی با سرعت مناسب بروند و از سبقت گرفتن بیجا خودداری کنند و قبل از سفر، ماشین را از نظر فنی و ایمنی چکاپ و کنترل کنند.

 

کارشناس مسئول پیشگیری از حوادث معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در آخر بیان کرد: افرادی که قصد سفر دارند، حتمأ صبح زود سفر خود را آغاز کنند و بین مسیر هم هر دو ساعت یکبار در جای مناسب نگه دارند و حدود 15 دقیقه نرمش سبک انجام دهند و مجددأ سفر خود را ادامه دهند.

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا