3. اسفند 1395 - 10:37   |   کد مطلب: 12439
یک کارشناس ارشد ارتقاء سلامت گفت: مصرف دخانیات، مصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت جسمانی، عوامل خطر اصلی بروز سرطان در سراسر جهان هستند.

هادی درویشی گیلان، کارشناس ارشد ارتقاء سلامت و کارشناس بیماری های غیر واگیر شهرستان گیلانغرب در گفتگو با خبرنگار شهد شفا در مورد بیماری سرطان، بیان کرد: سالمندی و افزایش سن از عوامل اساسی و اصلی برای افزایش سرطان است که میزان بروز سرطان با افزایش سن به طور چشم گیری افزایش پیدا می کند.

 

وی درباره عوامل خطر اصلی در ایجاد بیماری سرطان اظهار داشت: مصرف دخانیات، مصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم و عدم فعالیت جسمانی، عوامل خطر اصلی بروز سرطان در سراسر جهان هستند، علاوه بر این برخی عفونت های مزمن مانند ویروس هپاتیت BوC و بعضی از گونه های ویروس پاپیلومای انسانی در افزایش خطر ابتلا به سرطان کبد و سرطان گردن رحم در کشور های با در آمد کم و متوسط نقش دارند و همچنین ابتلا به عفونت HIVخطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.

 

کارشناس ارشد ارتقاء سلامت عنوان کرد: با افزایش آگاهی در مورد علل ایجاد بیماری سرطان و مداخلات ضروری به منظور پیشگیری و مدیریت این بیماری می توان با اجرای استراتژی های مبتنی بر شواهد و همچنین تشخیص زودرس و درمان بیماران مبتلا به سرطان بار این بیماری را کاهش داد.

 

کارشناس بیماری های غیر واگیر شهرستان گیلانغرب ادامه داد: واکسیناسیون بر علیه ویروس هپاتیت B ،کنترل مواد آسیب رسان شغلی، کاهش قرار گرفتن در معرض تابش غیر یونیزه نور خورشید، کاهش قرار گرفتن در معرض پرتو های یونیزه (تصویر برداری های تشخیصی شغلی یا پزشکی) در پیشگیری از بیماری سرطان موثر است.

 

ااا

مرگ و میر سرطان را می توان با تشخیص و درمان بموقع کاهش داد

 

وی تصریح کرد: مرگ و میر سرطان را می توان با تشخیص و درمان بموقع کاهش داد، به این منظور تست های غربالگری با هدف شناسایی افرادی که دچار این بیماری شده اند یا در مرحله قبل از بیماری هستند امکان پذیر است، نمونه هایی از این روش های غربالگری با توجه به امکانات در دسترس، عبارتند از: 1- بررسی اسید استیک برای سرطان گردن رحم در جاهایی که امکانات کم باشد 2- تست HPVبرای سرطان گردن رحم در جامعه ای که از درآمد متوسط و بالاتر برخوردار است 3- غربالگری ماموگرافی برای افراد با درآمد بالاتر.

 

کارشناس ارشد ارتقاء سلامت عنوان کرد: تشخیص سریع سرطان برای درمان مناسب و موثر ضروری است زیرا هر نوع سرطان به یک پروتکل درمانی خاص که شامل یک یا چند روش مانند جراحی یا پرتو درمانی یا شیمی درمانی است نیاز دارد، هدف اصلی برای درمان سرطان بهبود کیفیت زندگی بیماران برای یک زندگی بهتر است که این می تواند توسط مراقبت های حمایتی و یا تسکینی و یا حمایت روانی به دست آید.

 

درویشی گیلان توضیح داد: مراقبت های تسکینی برای کاهش علائم مربوط به بیماری سرطان است که هدف از آن بهبود کیفیت زندگی بیماران بوده و در واقع یک فعالیت انسان دوستانه ضروری برای افراد مبتلا به بیماریهای مزمن کشنده در سراسر جهان است.

 

مراقبت تسکینی باعث کاهش مشکلات جسمی- روانی در بیش از 90 درصد از بیماران مبتلا به سرطان می شود

 

وی ادامه داد: این گونه مراقبت ها در جاهایی که نسبت بالایی از بیماران که در مراحل پیشرفته بیماری قرار دارند(افراد مبتلا به بیماری که شانس پایینی برای درمان دارند) مورد نیاز است، در کل مراقبت تسکینی می تواند باعث کاهش مشکلات جسمی- روانی در بیش از 90 درصد از بیماران مبتلا به سرطان شود.

 

درویشی گیلان در مورد استراتژی ها سازمان جهانی بهداشت در مورد کنترل بیماری سرطان اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت در سال 2013 طرحی تحت عنوان اقدام جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر را تصویب کرد، هدف از این طرح کاهش مرگ و میر زودرس بیماری سرطان، بیماری های قلبی عروقی، دیابت و بیماری های مزمن تنفسی تا سال 2025 است.

 

کارشناس ارشد ارتقاء سلامت عنوان کرد: در راستای این طرح مداخلاتی در زمینه کاهش بیماری سرطان تصویب کرد که مفاد آن شامل، افزایش تعهد سیاسی کشورها برای پیشگیری و کنترل بیماری سرطان،  همکاری در تحقیقات مربوط به عوامل ایجاد بیماری سرطان در انسان و مکانیسم اثر سرطان زا ها، نظارت بر بار بیماری سرطان به عنوان بخشی از طرح جهانی ثبت سرطان، توسعه استراتژی های علمی برای پیشگیری و کنترل بیماری سرطان، تولید دانش جدید و انتشار دانش موجود در تسهیل روش های مبتنی بر شواهد، برای کنترل سرطان هستند.

 

وی ادامه داد: علاوه بر این موارد، توسعه استاندارد ها و ابزار ها به منظور هدایت، برنامه ریزی و اجرای مداخلات پیشگیرانه، جهت تشخیص زودرس، درمان و مراقبتهای لازم، تسهیل در ایجاد شبکه گسترده ای از کارشناسان در سطوح جهانی منطقه ای و ملی برای کنترل سرطان، تقویت سیستم های بهداشتی در سطوح ملی و محلی برای ارائه درمان و مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان، ارائه کمک های فنی به کشور های در حال توسعه برای تسریع در مداخلات موثر از طرح های اقدام جهانی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر هستند.

منبع: سازمان جهانی بهداشت

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا