25. بهمن 1395 - 12:24   |   کد مطلب: 12402
شهد شفا: دنیای پیچیده امروز و آمار نگران کننده ای که در خصوص طلاق وجود دارد، مشاوره را الزامی می کند.

به گزارش شهد شفا: مشاوره قبل از ازدواج یکی از اقداماتی است که به یک امر ضروری تبدیل شده است زیرا این روزها، آمار نگران کننده ای در خصوص طلاق شاهد هستیم و علاوه بر این مسایل و مشکلاتی در جامعه وجود دارد که وجود یک مشاور متخصص را برای مشورت الزامی می کند.

 

مشاوره ازدواج با توجه به افزایش روزافزون روند طلاق، یک ضرورت اساسی در زندگی افراد است

 

پرستو عباسپور، دانشجوی دکتری روان شناسی در مورد نقش مشاوره در ازدواج به خبرنگار شهد شفا توضیح داد: مشاوره ازدواج با توجه به افزایش روزافزون روند طلاق، یک ضرورت اساسی در زندگی افراد است، مشاوره پیش از ازدواج یک کمک تخصصی و حرفه ای است که به افراد کمک می کند تا ضمن ویژگی های شخصیتی و فردی خود، شناخت اهداف و ارزش های خود در زندگی بتواند بر برداشت درستی از ویژگی های طرف مقابل دست یافته و تصمیم صحیحی برای ازدواج بگیرد.

 

وی افزود: مشاوره پیش از ازدواج علاوه بر انجام مصاحبه های بالینی دقیق از افراد، تست ها و آزمون هایی گرفته می شود که ویژگی های شخصیتی وی را نمایان می کند، این تست ها تا حدودی می تواند میزان فریبکاری و عدم صداقت فرد را نیز نشان دهد.

 

عباسپور تصریح کرد: مشاوره پیش از ازدواج مختص به سن خاصی نیست و لازم است قبل از آنکه فرد تصمیم به ازدواج داشته باشد، از چنین مشاوره هایی بهره مند شود.

 

مسئول اداره سلامت و روان دانشگاه علوم پزشکی اذعان داشت: مشاوره در حین زندگی و پس از ازدواج به افراد کمک می کند که بتوانند هیجانات خود را در مواقع بحرانی مدیریت کنند و تنش های خانوادگی و تعارضات زناشویی را به نحو بهتری حل کنند. زوجین بایدیاد بگیرند که در کنار احترام متقابل با یکدیگر، توانایی حل و فصل کردن مسائل بین فردی خود را داشته باشند.

 

وی ادامه داد: لازم است در مشاوره پیش از ازدواج، میزان هماهنگی افراد در خصوص مواردی از قبیل مسائل اعتقادی و دینی، نحوه برقراری روابط بین فردی و خانوادگی، ادامه تحصیل، شاغل بودن یا نبودن، مسائل مالی، سطح فرهنگ خانواده ها، روابط جنسی و ...مورد بررسی قرار گیرد.

 

عباسپور بیان کرد: مهم آن است که بحث های دو نفر قبل از ازدواج توسط یک مشاور آگاه و عالم به امور زندگی زناشویی مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد تا از تصمیم گیری های سطحی و احساسی طرفین جلوگیری به عمل آید و در یک مشاوره پیش از ازدواج، عملی و دقیق آمادگی های فرد برای ازدواج مورد بررسی قرار می گیرد.

 

وی تصریح کرد: یک مشاور حاذق به افراد کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف خود را شناخته و بهتر تصمیم بگیرند، مشاوران در بررسی یک ازدواج به صورت صریح و مستقیم توصیه به ازدواج یا عدم ازدواج نمی کنند بلکه مسائل و مشکلات احتمالی را به افراد گوشزد می کنند و او را برای تصمیم گیری درست هدایت می کنند.

 

عباسپور توضیح داد: مشاوران درباره آینده ازدواج صحبت می کنند ولی چیزی را تحمیل نمی کنند، مشاوران از لحاظ حرفه ای ملزم هستند که در حفظ اسرار و رازهای مراجعین کوشا باشند و حتی در صورت آشنایی هم اطلاعات مراجعین را در مسیر بازگو نکنند.

 

مشاوره می تواند نقش موثری در کاهش مشکلات خانواده ها داشته باشد

 

پروین محجوب، کارشناس مسئول امور جمعیتی و باروری سالم مرکز بهداشت استان در گفتگو با خبرنگار شهد شفا بیان کرد: تقویت آموزش های هنگام ازدواج یکی از مسائل مهمی است که بر اساس سیاست های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری و در راستای تحکیم بنیان خانواده قرار گرفته است.

 

وی افزود: هدف از این فعالیت ها این بوده است که زوجین در آستانه ازدواج و پس از آن با افزایش مدت و یا حجم آموزش های لازم در زمان ازدواج  و پس از آن از مهارت ها و توانمندی های بیشتری برای آغاز و ادامه زندگی مشترک برخوردار شوند.

 

محجوب تصریح کرد: مشاوره می تواند نقش موثری در کاهش مشکلات خانواده ها داشته باشد و در زمینه های آگاهی ناکافی زوجین در آستانه تشکیل خانواده درباره مبانی مذهبی ازدواج، روابط زناشویی و روابط عاطفی اجتماعی، لزوم ارتقاء سلامت خانواده کمک های لازم را به زوجین ارائه بدهد.

 

 

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا