4. اسفند 1395 - 12:00   |   کد مطلب: 12401
شهد شفا: کنترل روابط بین فردی و احساس تعلق و پیوستگی در جامعه از مولفه های زندگی سالم در بعد روانی و اجتماعی است.

به گزارش شهد شفا: برای داشتن زندگی سالم لازم است که ابعاد مختلف جسمانی، روانی، اجتماعی و روانی مورد توجه قرار بگیرند. یکی از اهداف مشاور در ایجاد زندگی سالم فرد در نهایت ، تقویت بعد معنایی فرد است.

 

بعد معنوی یک زندگی سالم می تواند بر سایر ابعاد، گسترده شده و آنها را تحت تاثیر قرار دهد

 

پرستو عباسپور مشاور اداره سلامت و روان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار شهد شفا بیان کرد: زندگی سالم زندگی است که در آن ابعاد مختلف جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی فرد مورد توجه قرار گیرد و در ارتقای حفظ سلامت فرد در این بعدها تلاش شود.

 

وی افزود: در زمینه مسائل جسمی می توان به نقش تغذیه، ورزش، خواب کافی، روابط جنسی سالم، اشاره کرد، مدیریت استرس ها و هیجانات فردی، کنترل روابط بین فردی، احساس تعلق و پیوستگی در جامعه از مولفه های زندگی سالم در بعد روانی و اجتماعی است.

 

این دانشجوی دکترای روان شناسی اظهار داشت: شاید به راحتی بتوان گفت که بعد معنوی یک زندگی سالم می تواند بر سایر ابعاد، گسترده شده و آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

 

عباسپور بیان کرد: داشتن پیوند قلبی و اعتقادی راسخ به دین می تواند فرد را در مواجهه با تنش های زندگی توانمند کند و معنادهی وی به مسائل زندگی را تسهیل کند، آنچنان که فرانکل یکی از روان شناسان از نیچه نقل قول می کند که" چنانچه انسان چرایی برای زندگی داشته باشد، با هر چگونگی می سازد".

 

وی ادامه داد: یکی از اهداف مشاور در ایجاد زندگی سالم فرد در نهایت ، تقویت بعد معنایی فرد است و مشاور در ایجاد یک زندگی سالم در فرد به تقویت حس ارزشمندی و عزت نفس افراد توجه می کند و به افراد آموزش می دهد که هر کسی خصوصیات بی نظیری دارد که ممکن است متفاوت از دیگران باشد.

 

عباسپور تصریح کرد: رشد فرد و نیاز به تعالی فردی و تقویت استعدادهای فردی و تلاش برای بالفعل کردن استعدادهای بالقوه، از دیگر مواردی است که مشاور می تواند در یک زندگی سالم به تقویت آن بپردازد.

 

این دانشجوی دکترای روان شناسی ادامه داد: از دیگر مصادیق زندگی سالم از دیدگاه روانی و روان شناسی، توانایی مقاومت در برابر شرایط استرس زا و پرفشار است.

 

عباسپور بیان کرد: افراد سرسخت کسانی هستند که با دارا بودن یک ویژگی عمده، احساس تسلط و کنترل در زندگی شخصی، داشتن تعهد و مسئولیت پذیری بالا و دارا بودن روحیه مبارزه و چالش بهتر می تواند شرایط استرس زا را کنترل کنند.

 

رفتارهای سالم در ایجاد زندگی سالم نقش موثری دارند

 

اکرم احمدی کارشناس روانشناسی در گفتگو با خبرنگار شهد شفا بیان کرد: زندگی که در آن افراد خانواده با یکدیگر ارتباط خوبی داشته باشند و روابط آنان محبت آمیز و سرشار از مهر و عاطفه باشد.

 

وی افزود: افراد در زندگی سالم مدام در حال رشد هستند و در زمینه های مختلف فکری، علمی، معنوی و ...رشد می کنند.

 

کارشناس روانشناسی اظهار داشت: رفتارهای سالمی مانند تغذیه صحیح، تحرک بدنی کافی، عدم مصرف دخانیات، داشتن عزت نفس، همبستگی، استراحت، سبب ارتقای سلامت می شوند که خود در زندگی سالم نقش موثری دارند.

 

احمدی بیان کرد: تقویت نیروی ایمان، انگیزه های مثبت برای زندگی فرد به وجود آورد و سبب می شود شخص احساس پوچی و بیهودگی نکند، مشاوران در این زمینه می توانند موثر باشند.

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا