20. بهمن 1395 - 9:51   |   کد مطلب: 12345
شهد شفا: سه تن از متخصصان در یک میز گرد، تاثیر مشاوره برای زندگی سالم را بررسی کردند.

 

به گزارش شهد شفا: ازدواج سبب تشکیل خانواده می شود که یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی محسوب می شود.

 

 ایجاد خانواده ای سالم که بنیانی مستحکم داشته باشد نیازمند مشاوره و رعایت قوانین بسیاری است.

 

برای بررسی نقش مشاوره در ازدواج، خبرنگار شهد شفا با سه تن از متخصصان این عرصه(حجت الاسلام والمسلمین حاج جواد افشار، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی_ پروین محجوب، کارشناس مسئول امور جمعیتی و باروری سالم مرکز بهداشت استان _ فاطمه محمدی، کارشناس روان شناسی بالینی) در یک میز گرد به بحث پرداخته که مشروح این پرسش و پاسخ به شرح ذیل است:

 

زندگی و ازدواج سالم چیست؟

 

حجت الاسلام والمسلمین افشار: زندگی سالم یک زندگی است که طرفین(زن و شوهر) در آن علاوه بر امنیت و آرامش خاطری که در زندگی دارند، پیشرفت های دنیوی و اخروی خود را در آن زندگی می توانند رقم بزنند.

 

 محجوب: خانواده یک کلمه طیبه است که پیکره اصلی اجتماع است و خانواده سالم، جامعه سالم می سازد. خانواده سالم دارای خصوصیاتی است که شامل، وجود مهربانی و احترام، احساس مسئولیت نسبت به فرزندان، رعایت حقوق یکدیگر، کنترل بر رفتار، اولویت دادن مصالح همدیگر می شود و علاوه بر این خانواده های سالم سعی می کنند امیال افکار و اعمال خود را در جهت حفظ تعادل خانواده کنترل کنند و به هنگام بحران و گرفتاری با یکدیگر مشورت کنند.

 

محمدی: افراد در زندگی سالم به یکدیگر عشق و محبت می ورزند، حقوق یکدیگر را رعایت می کنند، از یکدیگر قدردانی می کنند، نکات مثبت همدیگر را ذکر می کنند و از خطرات و آسیب های اجتماعی مطلع هستند و سعی می کنند آن ها را از خود دور کنند.

 

نقش مشاوره در زندگی چیست؟

 

حجت الاسلام والمسلمین افشار: مشاوره شخصی است که دارای اطلاعاتی در زمینه های مختلف است و این اطلاعات  برای افراد مورد نیاز مشاوره، مفید است. مشاوره انواعی دارد. جوانی که می خواهد وارد زندگی شود، ممکن است راجع به پاره ای مسائل آگاهی داشته باشد و در مورد مسائل دیگری بی اطلاع باشد. فرد جوانی که وارد زندگی می شود و از عهده بعضی از شرایط و موارد بر نمی آید باید به سراغ شخصی که اطلاعات مورد نیاز فرد را می داند، برود و از اطلاعات مفید مشاور بهره ببرد.

 

محجوب: موقعیت و وضعیت پیچیده ای که فرد با آن مواجه است، به اطلاعات زیادی نیاز دارد که تصمیم گیری را برای شخص آسان کند، فشار روز افزون استرس بر پیکره انسان، وجود مشکلات خانوادگی، اقتصادی و بیکاری، طلاق و اعتیاد، از مهم ترین عواملی هستند که فرد ناگزیر از برخورداری از خدمات مشاوره ای است و مشاور با داشتن دانش و اطلاعات کافی می تواند راهنمایی های لازم را ارائه دهد.

 

محمدی: امروزه با توجه به مشکلات گوناگونی که در حال حاضر در زمینه های خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی وجود دارد، مشاور می تواند با کسب آگاهی از اطلاعات مراجع، پیرامون موضوع مورد مشاوره، با علم و دانش و مشاوره خود، تاثیر جدی بر جریان مشاوره داشته باشد.

 

باید همه صحبت های مشاور را در زندگی به کار برد؟

 

حجت الاسلام والمسلمین افشار: خیر، شنیدن سخنان مشاور برای فرد مفید است اما انتخاب موضوع و اینکه آیا آن را انجام دهد و یا در چه حدی انجام دهد، بر عهده فرد است.

 

محجوب: گفتگو با یک دوست صمیمی، یک معلم، روحانی، طبیب، همسر، والدین، و... به هنگام داشتن مشکل و یا اخذ تصمیم می تواند، فکر را روشنی بخشد، اخذ تصمیم را آسان کند و استرس و اضطراب را تسکین دهد.

 

محمدی: دانش یک فرد به اندازه کافی نیست که بتواند تمام مسائل زندگی را حل کند، گاهی مسائلی در زندگی پیش می آید که فرد برای حل آن نیازمند همفکری با کسانی که صلاحیت هم فکری و تصمیم گیری دارند، می شود.

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا