7. اسفند 1395 - 12:34   |   کد مطلب: 12451
شهد شفا: دکتر شاکری گفت: ما باید فرهنگ سازی کنیم که مردم نسبت به بیماران روانی، نگرش مثبتی داشته باشند و سازمان های NGO و مردم باید به ما کمک کنند.

به گزارش شهد شفا: کلنگ احداث مرکز آموزشی و درمانی فارابی کرمانشاه با زیربنای 12 هزار متر مربع در تاریخ 1351 هجری شمسی بر زمین زده شد و حدود 45 سال از ساخت آن می گذرد ولی با وجود این قدمت، این بیمارستان به همت دست اندرکاران مجموعه به عنوان یکی از بیمارستان های برتر کشور در زمینه ارتقا هتلینگ شناخته شده است و روزانه حدود 5 هزار بیمار به این مرکز مراجعه می کنند.

 

اا

ما باید فرهنگ سازی کنیم که مردم نسبت به بیماران روانی، نگرش مثبتی داشته باشند

 

دکتر جلال شاکری مدیر بیمارستان فارابی در نشست خبری که در بیمارستان فارابی استان کرمانشاه برگزار شد، کیفیت بالای ارائه خدمات در این مرکز را از افتخارات بیمارستان فارابی برشمرد و اظهار داشت: بازسازی و راه اندازی بخش های جدید حاصل نگرش مثبت ریاست دانشگاه علوم پزشکی استان به بیماران روان پزشکی و مغز و اعصاب و دست اندرکاران  این مجموعه برای ارائه خدمات بهتر به این بیماران بوده است.

 

وی افزود: 350نفر در این بیمارستان مشغول خدمت هستند که از این تعداد، 13 روان پزشک، 17 روان شناس به همراه پرسنل گفتار درمانی، فیزیوتراپی به مراجعه کنندگان خدمات ارائه می دهند.

 

دکتر شاکری ادامه داد: دو مرکز تحقیقات سوء مصرف مواد و مرکز تحقیقات خواب از مراکز مهم و معتبر دانشگاه هستند که در این بیمارستان فعال هستند.

 

این متخصص روان پزشکی اظهار داشت: بیمارستان فارابی در دو رشته روان پزشکی و مغز و اعصاب دستیاری گرفته است و در حال حاضر، 17 دستیار روان پزشکی در این مرکز هستند و فارغ التحصیلان رشته روان پزشکی این مرکز، حائز رتبه های برتر کشوری شده اند و علاوه بر این 6 نورولوژی و متخصص مغز و اعصاب در این مرکز هستند.

 

وی ادامه داد: این بیمارستان با دارا بودن 30 تا 40 تخت مغز و اعصاب ( که این تخت ها در حال افزایش هستند)، 4 بخش روان پزشکی، 2 بخش زنان، 2 بخش مردان و یک بخش اورژانس و یک مرکز(MMT) درمان سوء مصرف مواد با داروهای آگونیست( که حدود 100 بیمار تحت درمان را با داروهای متادون و آگونیست درمان می کنند)، خدمات ارائه می دهد و علاوه براین بخش روان پزشکی مربوط به بیماران حاد هم آماده بهره برداری است.

 

دکتر شاکری اظهار داشت: متخصصان و اعضای هیئت علمی با رشته هایی مانند داخلی، اطفال، چشم، زنان، جراحی، زنان، مغز و اعصاب، بعدازظهر ها در کلنیک ویژه این مرکز فعالیت دارند و جمعیت 300 هزار نفری شهرک دولت آباد، نجفی، امام خمینی، دادگستری و مسیرنفت را پوشش می دهند و در صورت نیاز، اتاق عمل سرپایی ویژه چشم پزشکی هم راه اندازی خواهیم کرد.

 

ریاست بیمارستان فارابی ادامه داد: برای  دستگاه MRI  مجهز 1/5 تسلا، 8 میلیارد تومان هزینه شده است که روزانه 70 نفر با هزینه دولتی به مبلغ 14 هزار و پانصد تومان و با کیفیتی بالا با آن MRI  می شوند.

 

 وی اظهار داشت: دو متخصصین طب فیزیکی، سه متخصص رادیولوژی ، پرسنل گفتار درمان و کاردرمان در MRI کار می کنند و این بیمارستان در 4 مقطع پزشکی عمومی، تخصصی دستیاری و رزیدنتی، روان پرستاری و روان شناسی بالینی دانشجو پذیرش می دهد.

 

دکتر شاکری افسردگی را سرماخوردگی در بهداشت روان توصیف کرد و اظهار داشت: ما باید فرهنگ سازی کنیم که مردم نسبت به بیماران روانی، نگرش مثبتی داشته باشند، در این زمینه سازمان های NGO  و مردم باید به ما کمک کنند و ما دست نیاز به طرف مردم داریم که به موقع بیماران را ارجاع دهند، بیماران را تحقیر نکنند، احترام بگذارند و نگذارند طولانی مدت در این بیمارستان اقامت داشته باشند.

 

وی بیان کرد: یک بیمارستان روان پزشکی در ورمنجه است که تحت نظر بهزیستی است و 300 نفر از بیماران روان پزشکی مزمن صعب العلاج در آنجا مقیم کرده ایم و بعد از تشخیص، بیماران را ارجاع می دهیم که این بیماران بین 6 ماه تا یک سال در آنجا بستری خواهند شد.

 

دکتر شاکری با بیان اینکه 90 درصد از هزینه درمان با توجه به طرح تحول نظام سلامت بر عهده دولت است و 10 درصد آن را بیماران می پردازند، افزود: بیماران از طریق بهزیستی و شهرداری به این مرکز ارجاع داده می شوند و 50 درصد از بیماران بخش یک را بیماران قضایی هستند که از خوردن داروهای خود امتناع می کنند.

 

ضریب اشغال تخت برای بیماران روان در بیمارستان فارابی 100 درصد است

 

سهراب احسانی مدیر بیمارستان فارابی کرمانشاه در این نشست با اشاره به قدمت 45 ساله این مرکز اظهار داشت: اکثر تاسیسات این بیمارستان فرسوده بودند و قصد تخریب آن را داشتند که با همت ریاست دانشگاه علوم پزشکی طی چند سال اخیر، دگرگونی کامل و انقلابی در این بیمارستان صورت گرفت به طوریکه سال گذشته، بخش هتلینگ این مرکز جزء 30 بیمارستان برتر کشور شناخته شد.

 

 

مدیر بیمارستان فارابی مصوب تخت های بیمارستان را 250 تخت برشمرد و افزود: تعداد 203 تخت در این بیمارستان فعال است و یک بخش کامل با 45 تخت، آماده پذیرش بیمار است که متاسفانه به علت کمبود نیرو، این بخش راه اندازی نشده است که برای تکمیل نیروی مورد نیاز، پیگیری های لازم با مدیر کل منابع انسانی وزارتخانه جهت استخدام جداگانه پرسنل، صورت گرفته است.

 

احسانی بیان کرد: چشم اندازی که برای سال 1396 خواهیم داشت، افزایش تعداد تخت ها از 250 تخت به 323 تخت خواهد بود و 12 تخت در  بخش ICU فعال است  و 18 تخت هم  در اورژانس فعال است ولی اورژانس روان با نورولوژی مختلط است که به زودی با افزایش تعداد تخت ها، اورژانس توسعه می یابد و این اورژانس ها جدا خواهند شد. شش نفر از متخصصان نورولوژی در بخش نورولوژی با 35 تخت فعال، خدمات می دهند.

 

وی با اشاره به اینکه ضریب اشغال تخت برای بیماران روان در بیمارستان فارابی 100 درصد است، اظهار داشت: 250 نفر به علت عدم وجود تخت خالی، پشت خط می مانند که با دستور بستری، آماده پذیرش می شوند و هنگامیکه مریض مرخص می شود، با توجه به ترتیب اولویت و تاریخ، بستری می شوند.

 

احسانی تعداد پرونده های بایگانی بیماران روان در این بیمارستان، طی 30 الی 40 سال گذشته را 161 هزار پرونده عنوان کرد و افزود: تعداد تخت های بیمارستان باید دوبرابر فعلی شود و در حال حاضر حدود 5 هزار بیمار به درمانگاه فارابی مراجعه می کنند.

 

مدیر بیمارستان فارابی با بیان اینکه مبلغ 2 میلیارد برای هتلینگ چهار بخش از بیمارستان هزینه شده است، افزود: بیمارستان فارابی کرمانشاه در برنامه اعتبار بخشی مردادماه سال گذشته، موفق به ارتقای درجه یک اعتبار بخشی شده است و علاوه بر این در زمینه طرح تحول نظام سلامت نیز، جزء بیمارستان های برتر شده است.

 

احسانی بیان کرد: از جمله پروژه های عمرانی اجرا شده در این بیمارستان، احداث سایت تصویربرداری و نصب یک دستگاه MRI  مجهز 1/5 تسلا، تعویض سیستم برق رسانی فرسوده مرکز، تعمیر و بازسازی کامل بخش 2 مردان و زنان با استانداردهای اعتبار بخشی هستند.

 

مدیر بیمارستان فارابی  تصریح کرد: پروژه های در حال اجرا و در دست اقدام در این مرکز، احداث کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی به متراژ 1900 متر مربع و در 4 طبقه، بازسازی و بهسازی واحد کلنیک خواب طبق استانداردهای اعتبار بخشی با اهداف پذیرش بیماران داخلی و بین المللی و یبمارانی که از اقلیم کردستان عراق وارد می شوند

 

احسانی ادامه داد: بازسازی و بهسازی بخش ICU و افزایش تعداد تخت های ویژه از 12 به 24 تخت، احداث واحد ECT زنان و مردان به تعداد 30 تخت و با متراژ 300 متر مربع از پروژه های در حال اجرا است که این دستگاه MRI و احداث اتاق عمل و جراحی که در سال آینده صورت می گیرد برای درآمدزایی بیشتر این بیمارستان و کمک به بیماران است.

دیدگاه شما

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه
انجمن پزشکان عمومی کرمانشاه
پایگاه جامع زنان استان کرمانشاه
تلگرام شهدشفا